Następne--->



Neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. 


Pierwsza, drewniana kaplica wystawiona została w Rostkowie w 1488 roku przez Jana Kostkę. Zapewne nie istniała już ona w czasach św. Stanisława. W 1744 roku wzniesiony został kościół drewniany o dwóch wysokich wieżach, dwóch kaplicach i trzech ołtarzach. Aż do kasaty jezuitów w 1773 roku obsługiwany był przez misję jezuicką rezydującą na miejscu, następnie przeszedł pod zarząd parafii w Przasnyszu. Kościół ten już w 1820 roku był w złym stanie. W 1860 roku świątynia została rozebrana.


Obecny kościół został zbudowany w latach 1895-1900 z inicjatywy i częściowo kosztem Agnieszki Helwich (1824-1894) oraz staraniem księży wikariuszy z Przasnysza Leona Gościckiego i Józefa Michnikowskiego. Autorem projektu był Adolf Schimmelpfennig, zaś budową kierował Antoni Wójcicki. Kościół został poświęcony 26 sierpnia 1900 roku przez proboszcza przasnyskiego ks. Stanisława Czaplińskiego.


W 1926 roku do Rostkowa zostały sprowadzone z Rzymu relikwie św. Stanisława Kostki.  Była to uroczystość o  charakterze  ogólnopolskim.  Parafia  w  Rostkowie pod wezwaniem św. Stanisława Kostki została erygowana w dniu 20 sierpnia 1967 roku przez biskupa Bogdana Sikorskiego podczas uroczystości ogólnopolskich ku czci św. Stanisława Kostki z racji 400-lecia jego śmierci. Uroczystościom przewodniczył Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, a jednym z ich uczestników był metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. 


Kościół w Rostkowie zbudowany został na planie prostokąta, z wieżą od zachodu i zakrystią od wschodu.


    Następne--->